NOVÉ: Rozvoz v UTOROK a PIATOK

Skalický trdelník 500g

Značka: Lark Skalica
€6,40
Skladom (> 5 ks)

Skalický trdelník je sladký kysnutý pekárenský výrobok, ktorý je typický pre región Záhorie na Slovensku. Ako prvému pokrmu z prihlásených slovenských tradičných výrobkov sa mu podarilo získať ochranné zemepisné označenie registrované Európskou komisiou v rámci celej Európskej únie. Označenie „Skalický trdelník“ majú len trdelníky vyrobené na území okresov Skalica a Senica ohraničenom riekami Morava, Teplica a Myjava a hranicami s Českom. 

 

Chcete Skalický trdelník v darčekovom balení?
Pridajte si do objednávky aj Darčekovú krabicu na trdelník.

Detailné informácie

Podrobný popis

Skalický trdelník je jemné pečivo tvaru dutého valca s vnútorným priemerom 3 – 5 cm a vonkajším priemerom 6 – 10 cm. Vyrába sa tradičným spôsobom namotaním vykysnutého jemného cesta na „trdlo“. Namotané cesto sa potrie rozšľahanými bielkami a posype sekanými vlašskými orechmi alebo mandľami, alebo marhuľovými jadrami, alebo ich zmesou. Následne sa upečie sálavým teplom do zlatista a po upečení sa posype mletým cukrom zmiešaným s vanilkovým cukrom. Charakteristické senzorické vlastnosti sú dané posekanými orechmi, marhuľovými jadrami, vanilkovým cukrom a spôsobom pečenia. Skalický trdelník sa na trhu ponúka v balení jednotlivo, a to v dvoch veľkostiach odlíšených hmotnosťou výrobku. Základná hmotnosť je 500 gramov, pričom je možné ho ponúkať aj v polovičnej hmotnosti 250 gramov pri zachovaní základných parametrov vonkajší a vnútorný priemer. Balenie Skalického trdelníka je v potravinárskej fólii, a takto zabalený môže byť vložený do papierového obalu. Najčastejšie sa používa cesto zložené z uvedených ingrediencií: pšeničná múka, vajcia, droždie, mlieko, kryštálový cukor, aróma, citrónová kôra, soľ, muškátový orech, posekané vlašské orechy, mandle, marhuľové jadrá, bravčová masť, rastlinný olej, maslo, mletý cukor, vanilkový cukor. Prvým zachovaným písomným dokumentom o Skalickom trdelníku je rukopis maďarského básnika Gyula Juhász, ktorý pôsobil na Skalickom gymnáziu ako profesor a o Skalickom trdelníku napísal …„trdelníky boli vychýrené, naše ženy boli majstri. Z hruškového dreva vyrezali válek, cesto naň natočili, nad ohňom nad pahrebou točiac posýpali ho potlčenými orechami a piekli do zlatožlta. Bolo to aj vzhľadné aj chuťovo výborné, výdatné pečivo“.

Váha: 500g (nakrájate 10ks)

Spotreba: do 4 dní

Zloženie: pšeničná múka, vlašské orechy, vajcia, mlieko, cukor kryštál, bravčová masť, repkový olej, droždie, citrónová kôra, rumová aróma, cukor práškový, cukor vanilínový, soľ, muškátový orech. 

Chcete Skalický trdelník v darčekovom balení? Pridajte si do objednávky aj Darčekovú krabicu na trdelník.

Dodatočné parametre

Kategória: Cukrovinky
doprava: zezahora

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

logo Lark Skalica 150px

Výrobca tradičného Skalického trdelníka.

V októbri 2007 získal Skalický trdelník ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú značku Európskej únie a Slovensko tak má vďaka Skalickému trdelníku prvé ochranné označenie riadne zaregistrované Európskou komisiou. Označenie Skalický trdelník môžu mať len trdelníky vyrobené na území okresov Skalica a Senica ohraničenom riekami Morava, Teplica a Myjava a hranicami s Českom.

O zachovanie tradícii a originality výroby sa usiluje občianske združenie Združenie SKALICKÝ TRDELNÍK. Spoločnosť Lark s.r.o. je členom združenia.

  • oblasť výroby: Skalica
  • Lark s.r.o., Pod Hájkom 2, 901 01 Skalica
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz