Priatelia ĎAKUJEME za podporu našej myšlienky

Čučoriedky chránia naše telo

Čučoriedky sú označované za superpotravinu. Ide o potravinu bohatú na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktorá popritom má len minimálny obsah kalórií, vďaka čomu im nemožno uprieť mnohé pozitívne účinky na ľudské zdravie.

Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, vlákniny, vitamínu C, vápnika. Obsahujú asi 85% vody a celý pohár obsahuje len 84 kalórií s 15 gramami sacharidov. Spomedzi bežne dostupného ovocia a zeleniny obsahujú najvyššiu hladinu antioxidantov čím účinne bránia ľudský organizmus pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. 

Čučoriedky, tak spomaľujú starnutie nášho tela a chránia nás pred vznikom rôznych chronických chorôb. Antioxidanty prítomné v čučoriedkach sa podieľajú nielen na ochrane ľudských buniek a DNA, ale aj na redukcii hladiny zlého LDL-cholesterolu, ktorý vedie k zužovaniu ciev, čo napokon môže vyústiť do infarktu či mozgovej mŕtvice.

Už jedna šálka (150 gramov) čučoriedok denne trvalo zlepšila u osôb s nadváhou a obezitou pružnosť i samotnú funkčnosť ciev, čím u nich znížila riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení o 12 až 15 percent. Čučoriedky podporujú sýtosť, pomáhajú cítiť sa plne a redukujú brušný tuk. Preto sú čerstvé, mrazené alebo sušené čučoriedky skvelé nízkokalorické občerstvenie.

čučoriedky berry farm stupava ZeZahora farmárka jana lokálne potraviny 

Čučoriedky kanadské viacerých odrôd pestuje naša farmárka Jana v Berry Farm Stupava na celkovej rozlohe 1 ha. 

 

Jedna šálka čerstvých čučoriedok pokryje: Takmer štvrtinu dennej odporúčanej dávky vitamínu C, ktorý je dôležitý pre imunitu a zdravie pokožky.
Viac ako tretinu dennej dávky vitamínu K, ktorý sa podieľa na tvorbe kostí. Štvrtinu dennej dávky mangánu, ktorý podporuje produkciu kolagénu, čo sa priaznivo odzrkadlí nielen na zdravej a peknej pokožke, ale aj na kĺboch.

Čučoriedky sa ukázali efektívne aj v oddialení duševného úpadku, ktorý mnohokrát prichádza s pribúdajúcim vekom a navonok sa prejavuje zabúdaním.

 

Nezabudni si objednať čerstvé lokálne čučoriedky od Berry Farm zo Stupavy. Doručíme ti ich v utorok alebo piatok.

 

Zdroj: Primar.SME.sk, Zdravopedia.sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz