Priatelia ĎAKUJEME za podporu našej myšlienky

Zdravá a chutná repa od našich lokálnych farmárov

Červená repa patrí k najzdravším druhom zeleniny, ktorú máme k dispozícii takmer stále vďaka dobrým možnostiam jej skladovania. Červená repa je nielen zdravá, ale aj chutí.

 

Existuje veľa medicínskych dôvodov na jej pravidelné zaraďovanie do jedálneho lístka. Je skvelou prevenciou proti vzniku rakoviny, má silné detoxikačné účinky a prospieva najmä hrubému črevu a pečeni. Pomáha z tela vylučovať škodlivé látky, okrem iných aj olovo alebo hliník. Navyše podporuje kardiovaskulárny systém, zabraňuje kôrnateniu tepien, podporuje tvorbu červených krviniek a znižuje krvný tlak.

Listy červenej repy sú tiež jedlé a obsahujú betakarotén, vápnik a železo. Upravujeme ich rovnako ako špenát.

Z hľadiska výživy je čerstvo uvarená repa rovnako dobrým, dokonca možno lepším zdrojom živín ako surová. Obsahuje vyššiu hladinu väčšiny minerálnych látok, predovšetkým draslíka.

Červená repa spevňuje pokožku, cievy, kosti a väzivové tkanivo, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek, neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu, podporuje optimistickú náladu, dodáva vlasom lesk, pokožke hebkosť a nechtom pevnosť.

Dokázalo sa, že suplementácia šťavy z červenej repy zlepšuje okysličovanie svalov počas cvičenia, čo naznačuje, že zvýšený príjem dusičnanov v stravovaní má potenciál zvýšiť toleranciu cvičenia počas dlhodobého vytrvalostného tréningu.

carpaccio_z_c__ervenej_repy_1_web_zeza__hora__

Recept: Carpaccio z červenej repy →

 

Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív organizmu. Je potrebné pre rast, vývoj a funkciu buniek a zároveň regeneruje jadrá buniek. 

Kyselina listová, ktorú cvikla obsahuje, sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré na seba viažu v pľúcach kyslík a transportujú ho do všetkých buniek organizmu. Vďaka tomuto vitamínu zo skupiny B vzniká v jadrách buniek kyselina nukleová, bez ktorej by nebolo možné delenie buniek ani rast tkaniva.

Pozitívne ovplyvňuje trávenie a vylučovanie, vďaka rozpustnej vláknine pomáha proti hnačkám aj zápcham. Podporuje výživu pokožky na hlave i vlasových korienkov a posilňuje kosti i chrupavky. Pre starších ľudí, ktorí sú ohrození demenciou alebo sklerózou, môže byť dobrou podpornou liečbou. Zaisťuje totiž lepšie prekrvenie mozgu, takže môže niektoré príznaky aspoň trochu oddialiť alebo spomaliť priebeh choroby. A pomáha aj regulovať hladinu cukru v krvi, je skvelým bojovníkom proti kvasinkovým, hubovým a plesňovým chorobám.

Vitamíny
A, B9, C, K

Živiny a minerály
vláknina, kyselina listová, žltý pigment; kremík, horčík, železo, draslík

 

Nezabudni si objednať červenú repu od nášho farmára Rada zo Štefanova. Doručíme ti ju v utorok alebo piatok.

 

Zdroj: Pravda.sk, Zdravopedia.sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz